Wyłudzenia kredytów – strzeż swoich dokumentów

Związek Banków Polskich w ostatnim „Raporcie o dokumentach infoDOK”, podaje, iż w III kwartale 2017 roku do bazy Dokumenty Zastrzeżone trafiło prawie 40 tysięcy zgłoszeń o utracie dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy. Wypada więc, że średnio dziennie Polacy zgłaszali 418 takich zdarzeń i zastrzegali dokumenty tożsamości. To sporo. Na cudze dowody oszuści próbowali wyłudzić kredyty ponad 1,8 tysięcy razy. Gdyby im się to udało ofiary byłyby zmuszone spłacać ponad 130 milionów złotych nie swoich zobowiązań. Zatem bardzo ważne jest, by nie bagatelizować utraty jakichkolwiek dokumentów mogących posłużyć złodziejom.

W badanym przez ZBP kwartale miało miejsce średnio 19 takich prób wyłudzeń dziennie. To nadal dużo. Oczywiście lepiej zapobiegać takim działaniom, ale jeśli już zdarzy się sytuacja, w której dokumenty czy dane pozwalające na takie wyłudzenia zostaną zagubione, należy jak najszybciej zastrzec je w bazie ogólnodostępnej. Mowa tu nie tylko o dokumentach, ale np. kartach bankomatowych, kredytowych. Abu zablokować karty wystarczy zadzwonić na infolinię banku, albo na numer 828 828 828 do międzybankowego Systemu Zastrzegania Kart; infolinia działa całodobowo, 7 dni w tygodniu (również w święta). Im szybciej zareagujemy, tym wyższe szanse na ochronę naszych pieniędzy na koncie, ale i zminimalizowanie ryzyka, że ktoś wykorzysta dane do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań.

Jeśli zorientujemy się, że ukradziono nam, czy też sami zgubiliśmy dokumenty, można zgłosić ten fakt w dowolnym oddziale banku, w którym posiadamy rachunek. Oczywiście inne banki też przyjmą zgłoszenie, ale często za dodatkową opłatą (maksymalnie kilkadziesiąt złotych). Niemniej warto zapłacić, jeśli nie ma w okolicy naszego banku, bo straty jakie możemy ponieść, jeśli nie dokonamy zastrzeżenia, mogą być wiele wyższe.

Zgłoszeń utraty dokumentów najwięcej odnotowuje się w okresie wakacyjnym ale i świątecznym – roztargnienie, przebywanie wśród ludzi sprzyjają kradzieżom. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko.

Kredyt mieszkaniowy nr 1SPRAWDŹ
+