Pracodawca Cię zwolnił? Jeszcze masz szansę na kredyt

Procedura przyznawania kredytu, zazwyczaj przebiega podobnie w każdym banku. Po złożeniu stosownego wniosku centrala banku weryfikuje zdolność kredytową klienta, uwzględniając jego zarobki, zobowiązania finansowe, wykształcenie, obejmowane stanowisko itp. Żaden wnioskodawca nie otrzyma pozytywnej odpowiedzi, jeżeli nie będzie posiadał stałego zatrudnienia oraz odpowiednio wysokich dochodów. Chociaż banki przeważnie bardzo dokładnie sprawdzają klientów, czasami zdarzają się niedopatrzenia wówczas, nawet gdy pracodawca zwolni pracownika, ma on jeszcze szansę na kredyt.

Jeżeli bank zweryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy pobieżnie, stanowi to niestety dobrą okazję do pewnych nadużyć. Jeszcze kilka lat temu, większość kredytów udzielana była na oświadczenie, co stanowiło powszechną procedurę, dziś banki wymagają przedłożenia zaświadczeń o zarobkach, co po niektórym zamyka drogę do uzyskania pożyczki lub kredytu.

Pożyczka na oświadczenie tylko dla stałych klientów

Oczywiście pożyczki nadal udzielane są na oświadczenie, ale są dostępne wyłącznie dla stałych klientów banku, którzy są wiarygodni, mają dobrą historię kredytową albo wykonują godny zaufania zawód. W tego typu oświadczeniu, muszą znaleźć się dane kredytobiorcy i pracodawcy, a także numer kontaktowy do firmy. Wypełniając oświadczenie klient sam wpisuje informacje o zatrudnieniu i zarobkach, dlatego niektóre fakty są niekiedy naciągane. Najczęściej zawyża się wysokość pensji, zmienia się okres pracy oraz obejmowane stanowisko. Bywa i tak, że osoby, które od jakiegoś czasu nie mają stałego zatrudnienia kłamią, że nadal pracują i otrzymają pożyczkę. Dzieje się tak, ponieważ bank nie zawsze kontaktuje się z firmą w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu, szczególnie jeżeli kwota pożyczki nie jest wysoka. Nie jest to jednak regułą, dlatego nie warto wpisywać w oświadczeniu fałszywych informacji. Podanie nieprawdziwych danych może skutkować odpowiedzialnością karną. Jeżeli nie posiadamy stałego zatrudnienia albo straciliśmy pracę, lepiej skorzystać z innych możliwości.