Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu

Ceny nieruchomości mieszkalnych w stosunku do przeciętnych zarobków w Polsce są wysokie. Na zakup 1 metra kwadratowego mieszkania lub domu w dużym mieście trzeba przeznaczyć około 1,5 przeciętnej pensji (biorąc pod uwagę wynagrodzenie netto). Oznacza to, że przeciętnie zarabiający musi przeznaczyć na zakup małego 50 metrowego mieszkania wynagrodzenie za ponad 6 lat. Trudno odkładać tyle bo trzeba jeszcze z czegoś żyć a mieszkanie potrzebne jest już teraz a nie za 20 lat.

Najbardziej popularnym sposobem na sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu jest kredyt hipoteczny. Ważne jest zrozumienie mechanizmów udzielania takiego kredytu i ustalania wysokości rat. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka wystąpienia problemów ze spłatą takiego kredytu. Dobrze jest zastosować się do kilku zasad.
Po pierwsze bierz kredyt tylko w banku. Nie bój się pośredników ale tylko wtedy gdy umowę kredytową podpisujesz bezpośrednio z bankiem. Jak ognia unikaj parabankowych instytucji finansowych.
Po drugie zgromadź wkład własny w wysokości 10-15% wartości kupowanej nieruchomości. W ten sposób dostaniesz kredyt na lepszych warunkach. Przełoży się to bezpośrednio na wysokość kosztów jakie ponosisz spłacając kredyt z marżą i odsetkami.

Po trzecie nie bierz zbyt wysokiego kredytu. Bank ustalając Twoją zdolność kredytową poda m. in. maksymalną kwotę miesięcznej raty jaką możesz spłacać. W praktyce taka kwota jest mocno wyżyłowana, więc powinieneś raczej zaplanować kredyt z niższą ratą. Ratę można obniżyć przez wydłużenie terminu spłaty lub przez proste ograniczenie apetytu i wybranie mniejszej lub tańszej nieruchomości.
Po czwarte pamiętaj że zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest Twój dom lub mieszkanie. Jednak w przypadku kłopotów ze spłatą mieszkanie można sprzedać stosunkowo szybko na wolnym rynku. W ten sposób rozliczysz się z bankiem i prawdopodobnie zostanie Ci jeszcze sporo gotówki. Dom dużo trudniej sprzedać. Szukanie nabywcy może trwać nawet lata a cena uzyskana pod presją czasu może nie być satysfakcjonująca.