Konto osobiste za 0 zł – ofert coraz mniej

Konto osobiste dedykowane jest osobom fizycznym (indywidualne bądź wspólne). Inaczej nazywane jest rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym i większość Polaków taki rachunek posiada. Obecnie zmiana banku jest o tyle łatwa, że coraz częściej decydujemy się na przeniesienie rachunku tam, gdzie oferują nam najlepsze warunki. Głównie chodzi o opłaty – im niższe, tym lepiej. Niestety często za samo prowadzenie konta naliczane są opłaty. Banki gwarantują zwolnienie z takich opłat w określonych przypadkach. Jedynie 5 obecnie dostępnych ofert gwarantuje darmowe ROR-y. Najczęściej porównując produkty bankowe tego typu, sprawdzamy wysokość opłat za samo prowadzenie rachunku, za kartę, przelewy krajowe w PLN. Wiele banków oferuje zerowe koszty w zamian za spełnienie określonych umownie warunków, np. wykonanie kilku przelewów, lub na określoną kwotę, stałe wpływy na rachunek itd. Jedynie Bank BGŻ BNP Paribas, IDEA Bank, mBank, Nest Bank i Orange Fianse nie pobierają żadnych opłat w ramach konkretnych usług.

Wszystkie z tych banków nie obciążają klienta opłatami za obsługę rachunku czy kartę płatniczą, bez względu na to czy wpływy na konto są regularne i w konkretnej wysokości, albo nie ma potrzeby dokonywania wyznaczonej liczby operacji bezgotówkowych. Niestety nie wszystkie umożliwiają wypłatę z dowolnych bankomatów bez prowizji. Jedynie IDEA, Orange Finanse i Nest Bank nie pobierają żadnych opłat za wypłaty z bankomatu, nawet niewielkich kwot. Należy zaznaczyć, że mBank czy Eurobank takie opłaty naliczają i nie dotyczą one tylko wypłat przekraczających 100 zł. Za pozostałe należy zapłacić ustaloną prowizje od wypłat, chociaż po wykupieniu abonamentu (w mBanku za 5 zł miesięcznie) można korzystać z bankomatów bez opłaty i bez limitów, jakie obowiązują klientów bez abonamentu.

Decydując się na zmianę rachunku należy prześledzić aktualne oferty kilku wiodących banków. Zwrócić uwagę na koszty ale i warunki korzystania z usług, z jakich często korzystamy. Warunki umów dostępne są na stronach banku, więc bez problemu można zapoznać się z najważniejszymi dla nas zapisami, a o szczegóły dopytać doradcy w placówce banku. Przygotowani będziemy mogli negocjować warunki albo wspólnie z pracownikiem dobrać taki rachunek, który spełni nasze oczekiwania.

Oczywiście warto też zwracać uwagę na oferty promocyjne, jakie banki cyklicznie przygotowują dla nowych klientów – tu można zyskać jeszcze więcej. W dobie internetu takie porównania są łatwo dostępne. Można chociażby skorzystać z porównywarek albo tematycznych serwisów publikujących aktualne zestawienia ofert bankowych.