Jak i gdzie najtaniej wymieniać waluty?

Wybierając się w podróż za granicę, warto pamiętać o wymianie pieniędzy na walutę obowiązującą w danym kraju. Wprawdzie kantory można znaleźć praktycznie na każdym lotnisku, jednak w tym wypadku możemy ponieść dość wysokie koszty. Jeżeli zatroszczymy się o tę kwestię odpowiednio wcześnie, nie będziemy zmuszeni płacić tak wysokich prowizji.

Może się wydawać, że różnice pomiędzy usługami kantorów wymiany walut za bardzo się od siebie nie różnią, ponieważ kursy zakupu ustalane są na podstawie średnich kursów rynkowych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że różnice w przelicznikach stosowanych w danych kantorach mogą się różnić i to dość znacząco, co z pewnością odczuje nasz budżet. Jak wybrać kantor, skąd będziemy wiedzieć, że dany operator stosuje korzystne kursy wymiany? Odpowiedź jest prosta – trzeba wyliczyć spread.

Czym jest spread?

Spread oznacza różnicę pomiędzy ceną zakupu, a ceną sprzedaży danej waluty; można go obliczyć odejmując kurs kupna od kursu sprzedaży waluty. Ta prosta kalkulacja umożliwi nam wybór odpowiedniego kantoru wymiany walut. Dzięki temu mamy wgląd do tego, jaka opłata manipulacyjna zostaje naliczana. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Gdzie będzie najtaniej?

Jeżeli mamy jeszcze sporo czasu do wyjazdu i chcemy wymienić pieniądze nie tracąc na tym, warto wybierać kantory internetowe. Ze względu na to, że prowadzenie działalności online nie jest tak kosztowne, jak firmy stacjonarnej, przedsiębiorcy mogą pozwolić sobie na zaoferowanie klientom dużo korzystniejszych warunków usługi. W najtańszych e-kantorach spready mogą wynosić nawet 0,5%. Drugim powodem, dla którego kantory internetowe mają takie niskie ceny jest chęć przyciągnięcia większej liczby klientów, nie należy obawiać się oszustwa. Oczywiście należy pozostać czujnym i przed współpracą z daną firmą, zawsze sprawdzić jej reputację oraz wiarygodność. Chociaż w sieci zazwyczaj ceny są bardziej konkurencyjne, niestety pojawia się również wiele nieuczciwych firm, które żerują na nieświadomych klientach. Gdy o wymianie pieniędzy będziemy pamiętać kilka dni przed wyjazdem, na pewno uda nam się trochę zaoszczędzić.

Kredyt mieszkaniowy nr 1SPRAWDŹ
+